Latin név: Melissa officinalis L.
Növénycsalád: Lamiacea
Népies neve: citromszagú melissza, méhfű, mézfű, igaz nádrafű, macskaméz
Növényi alakja
Évelő növény, amely nevét citromra emlékeztető illatáról kapta. Magassága elérheti az 1 métert is. Levelei a négy élű száron keresztben átellenesen állnak, tojásdad alakúak, szélük enyhén csipkézettek, fűrészesek. Júliusban és augusztusban nyílnak apró, fehér virágai a levélhónaljakban. A növényre jellemző a pelyhesség és a kissé bozontosan szőrös szár is.
Előfordulása
A növényt a levél gyógyászati célú alkalmazásáért termesztik vagy pedig gyűjtik. Elsősorban Kis-Ázsiában, Közép- és Dél-Európában, illetve a Földközi-tenger környékén honos haszonnövény. A növényt bimbós állapotban gyűjtik be, melyből a leveleket és a föld feletti részét hasznosítják.
Alkalmazása
A citromfű levelet tartalmazó készítményeket a levél szárításával és porításával vagy aprításával állítják elő. A porított vagy aprított készítményből kivonatot vagy tinktúrát (alkoholos kivonatot) készítenek. A citromfű levelet tartalmazó növényi gyógyszerek általában gyógyteaként, szájon át bevehető szilárd vagy folyékony készítményként kerülnek forgalomba.
Teaként 1,5-4,5 g növényi részt áztatnak forró vízben, melyet naponta 1-3 csészényi mennyiségben ajánlott fogyasztani.
Hatóanyagai
A levele legalább 4%-nyi rozmaringsavat tartalmaz. A herba rész kb. 0,05-0,3% illóolajat tartalmaz, ami geraniálban, nerálban és citronellálban gazdag. Emellett flavonoidokat, triterpéneket és fahéjsav-származékokat (például az említett rozmaringsav) tartalmaz.
Hatásai
A népi gyógyászatban teakeverék formájában étvágyjavítóként, görcsoldóként és nyugtatóként használták.
A növény az enyhe emésztőrendszeri problémák, többek között a puffadás és a fokozott bélgázképződés enyhítésére is alkalmas.
Cserzőanyaginak és egyéb komponenseinek köszönhetően antibakteriális tulajdonsággal is rendelkezik. Emellett az utóbbi időben vírusellenes hatása került kutatások középpontjába, elsősorban a herpeszre való hatását vizsgálva.
Mellékhatásai
Egy önkénteseken végzett tanulmányban 600-1600 mg levél-kivonatnak megfelelő adag tolerálhatóságát vizsgálták. A vizsgálat során nem tapasztaltak mellékhatást.
Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által közzétett adatok alapján citromfű tartalmú gyógyszerekről nem érkezett mellékhatás-bejelentés. Ugyanez igaz egyéb készítmények (teák, étrend-kiegészítők) esetén, ahol szintén nem jelentettek mellékhatásokról.
Ellenjavallat
Adatok hiányában a citromfű kizárólag felnőttek és 12 év feletti gyermekek részére javasolt. Ha a tünetek két hétig tartó kezelés után is fennállnak, orvoshoz kell fordulni.
Irodalomjegyzék
Blumenthal M et al., eds. The complete German Commission E monographs. Austin, TX, American Botanical Council, 1998.
British herbal pharmacopoeia. London, British Herbal Medicine Association, 1996.
Csupor Dezső, Szendrei Kálmán, 2012. Gyógynövénytár, 2. javított, bővített kiadás, Medicina
Committee on Herbal Medicinal Products, 2012. Assessment report on Melissa officinalis L., folium. EMA/HMPC/196746/2012
Committee on Herbal Medicinal Products, 2012. Community herbal monograph on Melissa officinalis L., folium. EMA/HMPC/196745/2012
Committee on Herbal Medicinal Products, 2013. Növényi gyógyszerek: összefoglaló a nyilvánosság számára – Citromfű levél. EMA/HMPC/310761/2013
Consolidated list of Article 13 health claims List of references received by EFSA – https://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/assets/ndaart13ref04.pdf (letöltve: 2017.03.07.)
WHO (World Health Organization), 2002. WHO Monographs on Selected Medicinal Plants. WHO (World Health Organization), Geneva.
Az összefoglaló a fellelhető szakirodalmi forrásanyagok felhasználásával, a nemzetközileg elfogadott ajánlások szerint készült. Az anyag zárásának időpontja: 2017. május 26. A leírásban található információk nem helyettesítik az egészségügyi szakemberek tanácsait! Személyre szabott javaslatokért, forduljon kezelőorvosához vagy gyógyszerészéhez!