Manapság a legtöbb háztartásban található már mosogatógép, ami megkönnyíti a mindennapjainkat. Egy új tanulmány szerint ezeknek a rendkívül hasznos készülékeknek használata súlyos kockázatot rejthetnek. A mosogatógép használata idő- és víztakarékos, azonban a gépekhez használt mosogatókapszulák és öblítőszerek káros hatással lehetnek a gyomor-bélrendszerre.
Mi okozza a problémát? (Sok készülék nem rendelkezik további mosási ciklussal a maradék öblítőszer eltávolítására, ami könnyen a belekbe kerülhet egy főzés, étkezés során.)
Úgy tűnhet, hogy a mosogatógépek gyönyörű tisztává teszik a tányérokat, poharakat és edényeket, evőeszközöket, azonban egyes modellekben az öblítőszerek kiszáradnak, és vékony vegyszer réteget hagynak a megtisztított tányérokon és evőeszközökön. Ezek potenciálisan mérgező anyagok. Amelyek könnyen a gyomor-bélrendszerbe kerülhetnek, amikor legközelebb a mosogatógépben tisztított étkészletet használjuk az étkezéshez.
A mosogatógépek általában forró víz, mosószer és mechanikus hatás kombinációjával távolítják el a szennyeződéseket az edények, tányérok, poharak, és evőeszközök felületéről. A kívánt mosási ciklus kiválasztása és a gép elindítása után a készülék megtelik vízzel, amelyet gyorsan magas hőmérsékletre melegít, hogy segítsen fellazítani és feloldani az edényeken megtapadt ételmaradékokat és zsiradékot. A víz és a mosószer egy sor „permetező karon” keresztül, nagy nyomás alatt oszlik el az edényeken és az eszközökön.
A mosási ciklus befejezése után a mosogatógép kiüríti a használt vizet, és elindítja az öblítési ciklust, ismét a „permetező karok” segítségével friss, tiszta vizet juttatva az edényekre. Végül, miután ez a szakasz befejeződött, következik a szárítási ciklus, amelyben forró levegő kering a készülék belsejében, hogy segítsen elpárologtatni az edényeken és eszközökön maradt vizet. Az öblítési ciklus során azonban egyes mosogatógépek öblítőszert adnak a vízhez.
A legnagyobb probléma, hogy sok készülékben nincs további mosási ciklus a maradék öblítőszer eltávolítására. Ez azt jelenti, hogy a vegyszerek (potenciális mérgező anyagok) az edényeken maradnak és rájuk szárad.
Mi történik, amikor az öblítőszer eljut a bélbe?
Ogulur és munkatársai megfigyelték, hogy mi történik, amikor ezek az öblítőszerek eljutnak a beleinkbe. Egy újonnan kifejlesztett, kifejezetten erre a vizsgálatra tervezett technológiát használtak. Mikrochipeken elhelyezett sejtkultúrák és bélorganoidok (háromdimenziós, sejtekből álló struktúra, amelyet a bél szöveteinek modellezésére használnak) segítségével modellezték a bélbarriert (ami egészséges bélflórából, bélnyálkahártyából, bélhámsejtekből, valamint a bélben található immunsejtekből áll). A 3D-s szövetkultúrákon különféle módszerekkel elemezték a kereskedelmi forgalomban kapható mosogató- és öblítőszerek hatását. Ezeket az anyagokat úgy hígították, hogy a leginkább tükrözzék a száraz edényeken visszamaradt anyag mennyiségét. Az eredmények szerint a töményebb öblítőszerek (1:10 000-es hígítás) elpusztították a bélhámsejteket, míg a hígabb öblítőszerek (1:40 000) károsították a bélhámsejtek közötti kapcsolatokat.
Milyen szerepet játszanak az alkohol-etoxilátok a bélgyulladás kialakulásában?
A kutatók azt is megfigyelték, hogy számos gén és jelátviteli fehérje aktiválódott, amelyek gyulladásos válaszreakciót idézhetnek elő. Az öblítőszerek egyes összetevőinek vizsgálata során az alkohol-etoxilátok erős toxikus hatást és védőréteg károsító hatást mutatták, ezért ezek valószínűleg hozzájárulnak a bélgyulladás kialakulásához.
Összességében a jelen kutatás új betekintést nyújt a bélbarrier károsodásának mögöttes mechanizmusaiba a mosogatógép, öblítőszer hatására. Azonosították az alkohol-etoxilátokat, mint az öblítőszer toxikus összetevőjét, amely megzavarja a bélbarrier integritását, és aktiválja a veleszületett immunválaszt. Bár a megengedett hígítási tényező 1:2000 és 1:10 000 között van, még az 1:40 000-es hígítás is számos gént és fehérjét érintett ebben a tekintetben. A bélbarrier károsodása megkönnyíti az allergének bejutását és gyulladásos választ indukálhatnak, amely számos krónikus gyulladásos bélbetegséget indíthat el vagy súlyosbíthat.
Az alkohol-etoxilátokat általánosan használják a mosogatógépekhez használt vegyszerekben. Ezek viszont a bélhámsejteket károsíthatják, így sok krónikus betegséget előidézhetnek.
Referencia:
Ogulur I et al. J Allergy Clin Immunol. 2023;151(2):469-484.