A fehér zajról biztosan hallottunk már. Erre példa a TV képernyőn megjelenő hangya foci sistergése vagy a hajszárító búgása. Ezt a típusú „zajt” a háttérben halkan lejátszva elnyomhatjuk az esti órák zavaró hangjait és így segít a nyugodt alvásban. Ugyanakkor a fehérzaj mellett létezik pink és vörös zaj is! Ezek a hangok eltérő frekvenciájú háttérzajok, amelyek pozitív hatással vannak az emberi szervezetre. Ezzel kapcsolatban számos új publikáció jelent meg, amely mutatja a kutatók egyre emelkedő érdeklődését a témával kapcsolatban.
Mi is pontosan a fehér, pink és vörös zaj?
A fehér zajban mindenféle frekvenciájú hanghullám kavarodik, ezért „széles spektrumú” zajnak is nevezik. A nevét a fehér fény mintájára kapta, amely sok elemet foglal magába, vagyis a fény hullámhossz spektrumának minden elemét, azaz színét. A fehér zajban a vékony magas hang, a mélyebb búgással vegyítve, azaz egyszerre vannak jelen. Fehér zajnak tekinthető a porszívó és a konyhai elszívó zúgása vagy akár a cimbalom hangja is.
A pink zaj, egy folyamatos, halk, sustorgó hang, mint amikor szemerkél az eső, hullámzik a víz vagy a fák levelei susognak. Ez a hanghatás, ha felbontjuk a fehérzaj frekvenciáit, akkor az alacsonyabb tartományba esik.
A vörös zaj, még alacsonyabb frekvenciájú, mint a pink zaj. Ez a hang a basszus gitár, a cica dorombolása vagy a nagy vihar morajlásának hangjához hasonlít.
Vannak más „színű” zajok is mint a lila zaj, amely a vörös ellentéte nagyon magas frekvencián szól, mintha valami sípolna. Valamint a szürke zaj, amely „széles spektrumú”, mint a fehér zaj, de sokkal kiegyensúlyozottabb a magas és mély frekvenciák aránya.
Ezeknek a háttérzajoknak milyen élettani hatásai lehetnek?
Éjszaka megzavarhatnak mindenféle külső zajok, mint az autók az utcán vagy a kutyaugatás, ami miatt romlik az alvásunk minősége. Ezek a statikus zajok alkalmasak zajmaszkolásra, mivel elnyomják a zavaró hangokat és így segítik az elalvást és a hosszantartó nyugodt pihenést. Az éjszakai pihenés mellett alkalmazhatjuk a zajmaszkolást relaxációhoz vagy koncentrációt igénylő munkavégzéshez is. A pink zajjal kapcsolatban tanulmányok megfigyelték, hogy segíti a mélyebb és zavartalanabb alvást, valamint fejlesztheti a memóriát. Viszont ezen megfigyelések teljeskörű igazolásához további vizsgálatok szükségesek.
Fontos megjegyezni, hogy a tartós 70 Db feletti zaj hallás károsodást okozhat ezért érdemes a lejátszónkat megfelelő hangerősségre beállítani.
Hogyan érdemes a zajokat használni?
A hangterápiás módszerek még kutatás alatt állnak, viszont vannak tanulmányok, amelyek jótékony hatásaikról számolnak be. Saját magunknak érdemes kitapasztalni, hogy melyik frekvencia, milyen eszközön keresztül segít az alvásunkban. Nem vagyunk egyformák ezért lehet, hogy valakiknek nincs is szüksége háttérzajra a megfelelő pihenéshez. Akik viszont ki szeretnék próbálni, azoknak több lehetősége is akad. Vannak erre a célra kifejlesztett appok, amelyek akár egész éjszakán keresztül loopolják az általunk kiválasztott hanghatást, de már az interneten is megtalálhatóak ilyen relaxációs lejátszási listák.
Referencia lista:
Zhou J et al. Journal of Theoretical Biology, 2012;306:68-72,
National Sleep Health Foundation
Papalambros N.A. et al. Front. Hum. Neurosci, 2017;11:109