A térd fájdalma szinte minden korosztályt érintő probléma, a gyermekkortól egészen az időskorig. Eredetének okai sokrétűek; ebben a cikkben a porckopás következtében kialakuló térdfájdalom áll a középpontban; ennek kifejtése, megbeszélése és kezelési lehetőségei a célunk. A téma azért is érdekes, mert ennek az ízületnek a fájdalmával keresik fel a betegek legtöbbször az orvost.
Anatómia
Röviden vegyük át a főbb anatómiai képleteket. A térdízületet három csont alkotja: a combcsont és a sípcsont térdközeli végei és a térdkalács. A csontok felszínét az ízületen belül porc borítja. Ezen kívül főbb képletként a külső és belső holdasporcot kell megemlíteni, melyek a comb- és sípcsont között találhatóak; a szalagok közül a külső és belső oldalszalagot, illetve az elülső és hátulsó keresztszalagot emelnénk ki. Az ízületi tok megerősítéseként további izmok és inak játszanak fontos szerepet.
Teherviselő ízületek
A nagy ízületeinkben lévő porcok állandó terhelésnek vannak kitéve; többségük teherviselő ízfelszín és folyamatos mozgásnak van kitéve. Ilyen a térdízületünk is. Hogy milyen korban kezdődnek a porckopás általi panaszok, nem megjósolható. Egyrészt genetikailag meghatározott a szervezetünk „tűrőképessége”, másrészt függ a fizikai aktivitástól (egészen gyermekkortól), aktív sporttól, munkavégzéstől, korábbi balesetekből fennmaradt állapotoktól, fejlődési rendellenességektől, növekedési zavaroktól, stb… Pl. egy régi, ízületbe hatoló térdközeli sípcsonttörés nem megfelelő gyógyulása meghatározó szerepet játszik a korai térdízületi porckopás kialakulásában, mert a porc egyszer már sérült.
Mit is jelent a porckopás?
Térdízületi porckopás alatt a combcsont, a sípcsont és a térdkalács ízfelszínét borító porc elhasználódását értjük. A folyamat az esetek nagy többségében fájdalommal, előrehaladott állapotokban mozgáskorlátozottsággal és instabilitással is jár. A korai porckopásnak gyakran nincsenek szemmel látható röntgenjelei, a térd egyszerűen csak fáj. Nem lehet párhuzamot vonni a fájdalom és a porckopás mértéke között. Vannak betegek, akik minimális fájdalommal érkeznek, ennek ellenére jelentős elváltozások láthatóak a röntgenfilmeken, illetve jönnek azok a betegek, akiknél a nagy fájdalom mellett alig látható az eltérés a felvételeken. Fontos megjegyezni, hogy nem a röntgenképet kezeljük, hanem a beteg panaszait.
A páciens szemében jó pont, ha megmutatjuk és elmagyarázzuk, mi is látható azokon a felvételeken.
Lényeges, hogy a beteg időben menjen orvoshoz, ha a térdpanaszok elkezdődnek. Ez nemcsak a hatékony és gyorsabb nem műtéti kezelésnek kedvez, hanem jelentősen kitolható egy esetleges operáció. Természetesen a genetikánk ellen nem tehetünk, de az addigi kedvezőtlen fizikai aktivitásunkat, térdízületi terheltségünket meg tudjuk változtatni, ami pozitívan befolyásolhatja a porckopás okozta tüneteket és a folyamat sebességét.
Összességében elmondható, hogy a porckopás nem megállítható, hanem a sebessége mérsékelhető.
Milyen megjelenési formái vannak?A térdízület belső oldalán, külső oldalán, a térdkalács és a combcsont között, illetve az egész térden megjelenő, vagyis az összes ízfelszínre kiterjedő porckopások fordulhatnak elő. Mindegyiknek más a tünettana és a kezelési stratégiája.
Leggyakrabban és legkorábban a térdünk belső felszínén alakul ki a porc elhasználódása, mert az emberi test terhelési középpontja az alsó végtagokon a térd belső oldal felé tolódik el. Ilyenkor a beteg egy pontra mutat: a térd belső oldalára.
Az egész térdet érintő, előrehaladott porckopás esetén a térden már kívülről is akár deformációt utánzó duzzanat látható, a mozgás korlátozott és nagy fájdalom kíséri.
Minden térdfájdalom estén, mielőtt elkezdjük a porckopás okozta panaszok kezelését, fontos a pontos diagnózis. Tisztázni kell, nem más anatómiai képlet sérüléséről, betegségéről van-e szó. Amennyiben ezt tisztáztuk, jöhet az egyénre szabott kezelési terv.
Hogyan kezdjük a kezelést?
Az általam felvázolt kezelési lehetőségek négyszintű piramisának legalján az életmódváltás szerepel, de gondoljunk bele, hányszor fogadja meg a beteg az orvos tanácsát, hogy fogyjon le, mozogjon többet, táplálkozzon egészségesebben. A többség nem. Így jönnek azok a megoldások, amik már valamiféle hatóanyaghoz köthetők: gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók, ízületbe beadott gyógyszerek, porcképzők. Ez lenne a második szint: a panaszok gyógyszeres és fizioterápiás kezelése. A harmadik fokozat már valamilyen műtéti, de még nem a protézis beültetés, a negyedik a térdízületi protézissel történő ellátás.
Aki tehát időben orvoshoz fordul, ott valóban hatásos lehet az életmódváltás, de aki évekig fontolgatja ezt, annál könnyen lehet, hogy tényleg a térdprotézis a megoldás, és a többi kezelések nem járnak sikerrel.
Kezelési lehetőségek
Hatalmas iparággá alakult a fájdalomcsillapítás. Mindenki fájdalommentességet szeretne lehetőleg gyorsan, mellékhatások nélkül. Szeretnének tovább dolgozni, a családjukkal minőségi idő tölteni. A fájdalom egy idő után depressziót von maga után. Ezzel is számolni kell. Fontos elv továbbá a mellékhatások mérséklése.
Miért érdemes a műtétet megelőzni illetve időben kitolni? A betegvisszajelzések és a műtét utáni funkcionális vizsgálatok azt mutatják, hogy a teljes térdprotézis beületetés után a betegek kb. csak 80%-a elégedett, míg ez a csípőprotézisek esetén 95%. Érdemes a szánkóprotézist, azaz a részleges térdprotézist megemlíteni, ami szintén kiváló funkcionális eredménnyel jár. A térdízület nagyon bonyolult „szerkezet”, ahol a szalagoknak hatalmas szerepük van. Fontos, hogy a protézis ne túl fiatalon kerüljön beültetésre, hiszen ezek még nem örök életűek; cserélni kell. Ne is elkésve, mert nem garantált a jó eredmény. Ezért fontos a beteg követése, a vele történő részletes kommunikáció, a jó diagnózis és kezelési terv.
A fájdalomra lehet egyénre szabottan gyulladáscsökkentőt, fájdalomcsillapítót javasolni, ízületbe adott injekciók segítségével „kenőanyagot” befecskendezni, illetve a porsejteket szájon át szedhető gyógyszerekkel védeni. Emellett számos gyógytorna és fizioterápiás eljárás áll rendelkezésre.
Összefoglalás
Ne várjunk sokáig a térdfájdalommal. Betege válogatja, ki mennyire ijed meg és milyen hamar fordul orvoshoz, de hónapokat semmiképpen nem érdemes hezitálni, hiszen rengeteg kezelési lehetőség van egy esetleges porcelhasználódás tünetmentessé tételéhez, amivel a műtét időben jelentősen kitolható, akár meg is előzhető. A térdprotézis beültetés után – még kiválóan elvégzett műtét ellenére is – sok beteg fájdalomról, funkcióelmaradásról számol be.
Szerző: Dr. Rumi Márk