A térdízület az emberi test legbonyolultabb felépítésű, teherviselő ízülete, melynek köszönhetően a térdfájdalom a mozgásszervi szakrendelésen történő megjelenés egyik vezető oka. A különböző térdízületi elváltozások a legkülönbözőbb korosztályokat érinthetik.
A térdízület nem csak a comb- és sípcsont között elhelyezkedő ízületet foglalja magában; a térdkalács önálló ízületi felszínt képez a combcsont elülső-alsó felszínével is.
A térdkalács nélkülözhetetlen az alsóvégtag és a térd hajlításához és nyújtásához, hozzájárul az úgynevezett négyfejű combizom működéséhez, közvetve szerepet játszva a járásban, az egyenes testtartásban és az egyensúlyozásban. Kis mérete ellenére a térd hajlított helyzetében extrém mértékű nyomás nehezedik rá, emiatt az emberi test legvastagabb porcrétege borítja.
A térdkalács körüli fájdalmak leggyakoribb okai
A térdkalács ízületi, belső felszínét üvegporc borítja. Ezen porcréteg károsodása tehető felelőssé a patella körüli fájdalmak túlnyomó többségéért. A porcfelszín károsodása az életkor előrehaladtával élettanilag is jelentkező folyamat. Fokozott igénybevétel, folyamatos, vagy extrém mértékű túlterhelés, túlsúly, tengelydeformitások, anatómiai eltérések (pl. a térdkalács oldalirányú lokalizációja, végtaghosszkülönbség kapcsán kialakuló tengelyeltérés), vagy a porcfelszín öröklött gyengesége felgyorsíthatja a porcréteg károsodását, eredményeképpen térdízületi panaszok már fiatal életkorban is megjelenhetnek. A térdkalács „kopásos” jellegű károsodására utalhat a lépcsőn lefelé járáskor és a térd hajlított helyzetében jelentkező kifejezett fájdalom, térdeléskor, guggolásból történő felálláskor fokozódó panaszok, valamint pihenést követően jelentkező elindulási nehezítettség. A porcfelszín „kopásos” folyamata, sérülések, térdre történő esés kapcsán a porcfelszín mikrosérülései mellett úgynevezett „ízületi szabadtestek” kerülhetnek az ízületi résbe, mely gyakran elakadásos tünetként jelentkezik, esetenként másodlagos gyulladással társulva.
A térdízület gyulladással járó folyamatai ízületi duzzanattal járnak, az esetek többségében a térdkalács alatt folyadék is tapintható, a felszaporodott folyadékgyülem feszítő jellegű fájdalomhoz, fájdalmas mozgásbeszűküléshez vezethet. A tartós gyulladás a lágyrészek összetapadásán, zsugorodásán keresztül a patellát szorosan a combcsonthoz feszítve szintén mozgáspálya beszűküléshez, „merev térdhez” vezethet. A panaszok elsősorban pihenéskor, nyugalomban fokozódnak. A térdízületi gyulladás hátterében szisztémás ízületi betegségek, kristálybetegségek (pl. köszvény), fertőzések is szerepet játszhatnak, de ízületi károsodás talaján is kialakulhat másodlagos gyulladásos folyamat.
A térdkalács normál esetben vájolatában csak függőleges irányú mozgást végez, a térd fokozatos hajlításakor a térdkalácsot a felette futó nagyfejű combizom ina az ízülethez feszíti. Ellentétes irányú mozgás – a térd nyújtása – során ez a feszítő erő csökken. Anatómiai fejlődési zavar esetén utóbbi helyzetben a patella hajlamossá válhat fájdalommal kísért oldalirányú elmozdulásra (habituális patellaficam).
Az ízületi elváltozásokon túl a térdkalács körüli lágyrészek megbetegedései is gyakran eredményeznek térd körüli fájdalmat. A patella rögzítése a környező csontokhoz bonyolult szalagrendszeren keresztül történik, sérülésük lokalizációtól függően sokszínű klinikai képet eredményezhet. Bizonyos belső combizmok a térdkalács alatt közös ínban végződve a sípcsonton tapadnak. Túlterhelés, túlsúly esetén ezen csont-ín kapcsolódási területnek megfelelően viszonylag gyakran alakul ki helyi gyulladás. A térd körüli oldalszalagok tapadási helyein statikai eltérések, sérülések hasonló mechanizmussal szintén gyulladáshoz, szalagkárosodáshoz vezethetnek.
A térdízület körül számos nyáktömlő található. Ezen képletek gyulladása elsősorban mechanikai túlterhelés esetén jön létre, lágyrészduzzanatot, fájdalmas feszülést, mozgásbeszűkülést vonva maga után.
Túlerőltetés, térdelő munkakör, sérülés eredményezheti a térdkalács alsó csúcsát körülölelő zsírszövet gyulladását, mely fájdalmas térd alatti lágyrészduzzanatot eredményezhet.
A térd körüli lágyrészelváltozások mellett nem feledkezhetünk meg a más régióból kisugárzó fájdalmakról sem. Csípőízületi elváltozások kezdetben térdízületi fájdalom formájában jelentkezhetnek, bizonyos ideggyöki fájdalmak szintén kisugározhatnak a térdízületek környékére.
Kezelés
A térdízületi bántalmak megelőzése, a rendszeres testmozgás, a túlterhelés kerülése, testsúlykontroll, a már kialakult elváltozások mozgásszervi szakember által történő mielőbbi felismerése és kezelése kiemelt jelentőséggel bír. A térdízületet körülölelő izmokra és lágyrészekre specializált gyógytorna gyakorlatok pozitív hatása megkérdőjelezhetetlen. Az elváltozás típusától függően a balneo-fizioterápiás lehetőségek széles tárháza áll rendelkezésre. Fájdalomcsillapítás mellett gyulladással társuló folyamatokban fontos a gyulladás mielőbbi csökkentése is, megelőzve az anatómiai képletek károsodását. A porcerősítő (chondroprotectiv) terápiák kiemelt jelentőséggel bírnak a porcfelszíni sérülések kezelésében. A szájon át bevehető glükózamin és kondroitin-szulfát készítmények klinikai vizsgálatokkal igazolt porcerősítő hatásuk mellett gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatással egyaránt rendelkeznek. Injekció formájában az ízületi résbe bejutatott hialuronsav alkalmazása térdízületi kopásban mozgáspálya és életminőség növekedést, fájdalomcsökkenést eredményezett. Konzervatív terápiára nem reagáló fájdalom és mozgáskorlátozottság, előrehaladott porckopásos állapot esetén műtéti megoldás (arthroscopos technikák, vagy az ízfelszínt pótló protetizálás) jön szóba.
Fájdalom jelentkezése esetén keresse fel háziorvosát, aki szükség esetén mozgásszervi szakrendelésre fogja irányítani Önt.
Szerző: Dr. Ifi Judit
Önnek ajánljuk
-
Loxacon® kapszula 30x5 130 Ft
-
Cartinorm® + BIOcollagen por oldathoz 20x13 490 Ft
-
Zealoxan® 60x13 490 Ft