Koncert vagy buli után, folyamatos fülzúgás, sípolás. Ismerős? A közhiedelemmel ellentétben a hangos zenétől általában nem a dobhártya szakad be (bár ez is lehet a fülzúgás oka), hanem a hanghullámokat érzékelő szőrsejtek sérülhetnek meg, ez fúlzúgásként (tinnitus) is ismert jelenség, a fülcsengés egyik leggyakoribb feltételezett oka. Nem is csoda, hogy tipikus zenésznyavalyáról van szó. Komolyabb problémák is előidézhetik, de valójában mindig csak tünet, nem betegség.
A statisztikák szerint a lakosság 2–5% küzd nap mint nap a fülzúgás valamely formájával, ami nem egyszer pszichés problémát okoz az érintetteknek. A fülzúgás Magyarországon körülbelül félmillió embert érint, ráadásul egyre fiatalabbaknál jelenik meg ez a rendkívül kellemetlen panasz.
Mi is az a tinnitus?
A fül-orr-gégész számára gyűjtőfogalom, a beteg elmondása szerint sistergés, sípolás, ciripelés, zúgás, kongás. A panaszok megfogalmazása rendkívül széles tartományban van. Lehet folyamatos vagy visszatérő, állandó vagy pulzusszinkron, mély vagy éppen magas frekvenciájú.
A leggyakoribb, hogy teljesen nyugodt, csendes környezetben, leginkább este, elalvás előtt jelentkezik az egy- vagy kétoldali tünet, melyet nem hall a környezet. Ez a sípolás, kattogás, morajlás, sistergés, dübörgés rendkívül zavaró, csökkenti a koncentrálóképességet, megnehezíti az elalvást, és állandó frusztrációt eredményez. Mivel a beteg nem tudja kikapcsolni a hangforrást, állandóan szorong, hogy mikor múlik el vagy jön elő ismételten a hang, amely emeli a stressz-szintet, ezáltal a tünetek még jobban felerősödnek.
Mi okozza?
A belsőfül érzékelő sejtjeinek, a szőrsejteknek kóros aktiválódása okoz hangélményt, valódi hanginger nélkül.
A fülzúgás kialakulásáért számtalan tényező lehet felelős, egyszeri nagyobb zajterhelés, mint a fül mellet robbanó petárda, vagy diszkókban a hangszóró közelsége, de legtöbbször tartós zajos környezet, magasvérnyomás, akár egyszeri vérnyomás kiugrás is, vírusfertőzések, nyakat, fejet ért sérülések, nyaki gerincmeszesedés, rheumatológiai-, anyagcsere- illetve neurológiai kórképek, agyi keringészavarok, a túlzásba vitt alkohol-, kávé- és nikotinfogyasztás, illetve fülbetegségek, vagy akár fülzsír dugó. Az egyik leggyakoribb valószínűsíthető ok a stressz. A fülzúgás sokszor halláscsökkenéssel is együtt jár, ezért kivizsgálása szükséges.
Hogyan lehet kezelni?
A tinnitus jelentkezésekor mindenképp forduljon szakorvoshoz, mivel a jelentkező tünet a halláskárosodásnak egyik jele lehet. Valamint, a fülzúgás lehet tünet egy másik betegségnek, ezt fontos kivizsgálni és természetesen ennek az oknak a kezelését el kell kezdeni.
Ha a tinnitus nem egy másik betegség tünete, akkor a mikrokeringés javításával és módszerrel kezelhetik a fennálló problémát. Mivel a spontán jelentkező, kontorlálatlan zaj szorongást okoz, ezért relaxációs technikák és szakember felkeresése is ajánlott. A tinnitus terápiájának hasznos kiegészítése lehet a Ginkgo bilobával egyéb növényi kivonatokkal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal való kombinált alkalmazása is.
A Ginkgo biloba, a leveleiben megtalálható flavonoid és terpenoid hatóanyagok révén, az egyik legfontosabb mikrokeringést javító gyógynövény származék. A normál vér-, vörösvérsejt-képződéshez hozzájáruló B6-, B12-vitamin és folsav mellett a Ginkgo biloba a perifériás keringést is támogatja és hozzájárul a normál halláshoz.