A vas szerveztünk számára egy esszenciális nyomelem, melynek bevitelét táplálkozás útján tudjuk biztosítani. Kiegyensúlyozott, vegyes étrend híján a vashiány egy igen gyakran előforduló állapot, melynek leggyakoribb árulkodó jelei a tartós fáradtság, a szédülés és a fejfájás.
A vas szerepe a szervezetben
A vas szerveztünk működésének számos pontján nélkülözhetetlen nyomelem. A vörösvérsejtek festékanyagának, a hemoglobinnak központi alkotóeleme. Ez a vastartalmú fehérje biztosítja a légzési gázok szállítását, ezáltal válik lehetővé, hogy az oxigén a tüdőből eljusson a szövetekhez, illetve a sejtek aktivitásából származó szén-dioxid a tüdő irányába transzportálódjon.
A vas esszenciális alkotóeleme az izomszövetben található mioglobinnak is, mely felépítésében hasonló a hemoglobinhoz, viszont nem az oxigén szállításáért, hanem annak tárolásáért felelős. A mioglobin így biztosítja az izmok oxigénnel való ellátását fokozottabb terhelés során is. Mindezek mellett az anyagcsere-folyamatokban résztvevő enzimek egy jelentős részének is fontos alkotórésze a vas.
Vasháztartás
Mivel a vas központi szerepet tölt be az élettani folyamatokban, fontos megérteni, milyen módon hasznosul a testünkben. Egy felnőtt ember szervezetében lévő összes vas mennyisége átlagosan 3-4 gramm. Ennek nagyobb része az úgynevezett funkcionális vas, ami az előbb is említett hemoglobin, mioglobin és egyes enzimek formájában van jelen. A maradék, kb. 1-1,5 g vas pedig főként a májban raktározódik későbbi felhasználásra. Mivel a vas esszenciális nyomelem, vagyis szervezetünk nem képes előállítani, ezért bevitelét táplálkozás útján tudjuk csak biztosítani. Az élelmiszerekben a vas kétféle formában található meg.
Az úgynevezett hem vas, mely kizárólag az állati eredetű élelmiszerekben (máj, vörös húsok, baromfihús, hal) van jelen és azok vastartalmának kb. a felét teszi ki. A másik forma pedig a nem-hem vas, mely növényi és állati eredetű élelmiszerekben egyaránt megtalálható, viszont a növényi táplálékok kizárólag a nem-hem vas formát tartalmazzák. A vas felszívódása a vékonybélen keresztül valósul meg, viszont a felszívódás rendkívül lassú, legfeljebb napi néhány milligramm. Ami azt jelenti, hogy egy kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozás napi 10-20 mg vas mennyiséget biztosít, viszont ennek csak egytizede (1-2 mg) tud felszívódni. A helyzetet még tovább rontja, hogy felszívódási zavarok esetén a vas nem tud a bélrendszerből megfelelő mértékben felszívódni.
Vaspótlás
Szervezetünk rendszeresen veszít vasat, amit pótolni kell. A vasvesztés nagyrésze elsősorban a gyomor-bél rendszeren keresztül történik, de további mennyiség távozhat még a vizelettel, verejtékezéssel, a bőr hámlásával, illetve a hajhullással is. A felnőtt férfiak és a változókorban lévő nők átlagosan napi 1 mg vasat veszítenek, míg a reproduktív korban lévő nők vasvesztesége a menstruációs vérzés miatt nagyobb, napi 1,5-2 mg-ra is tehető. Azonban ez az szám erős menstruációs vérzés esetén akár 3 mg/ nap is lehet.
Forrás: Dietary Reference Intakes (DRIs), https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK545442/table/appJ_tab3/?report=objectonly
Fokozott vasbevitelre van szükség terhesség és szoptatás idején is, viszont nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a reproduktív korban lévők nők a menstruációs vasvesztés miatt alapvetően magasabb vasszükséglettel rendelkeznek. Ezekből is jól látszik, hogy a nőknél nagyobb eséllyel alakul ki vashiány és ezt az a tény is alátámasztja, hogy felmérések alapján a vashiányban szenvedők 70-80%-a nő.
A vashiány árulkodó jelei
A vas nélkülözhetetlen számos élettani folyamatban, emiatt a vashiány az egész szervezetre kihatással van. Éppen ezért, ezt az állapotot különféle panaszok jellemzik, melyek közül a leggyakoribbak:
– a tartós fáradtság, kimerültség,
– koncentrálási nehézségek,
– szédülés, fejfájás,
– bőrszárazság, körmök elvékonyodása,
és a fizikai állóképesség csökkenése.
Mire kell odafigyelni vaspótlás idején?
Fokozott igénybevétel során, mint például menstruáció, szigorú diéta, intenzív sportolás, várandósság, a szervezet vas szükséglete megemelkedhet. Ahhoz, hogy megfelelő mértékű legyen a vaspótlás a kiegyensúlyozott, változatos táplálkozás, mellett célszerű lehet a vasat étrend-kiegészítők formájában is bejuttatni. Nagyon fontos odafigyelni, hogy a vaspótló készítmények, milyen formában tartalmaznak vasat. Mindenképpen előnyösebb a szerves formát választani, mert jobb biohasznosulással rendelkeznek.
Ezek közül az egyik leggyakoribb a vas-szulfát, ugyanakkor ez a forma irritálhatja az emésztőrendszert, ezáltal székrekedést, hányingert és gyomorfájást okozva. Ennél a formánál jobban tolerálható a vas-fumarát és a vas-biszglicinát, melyek így jobb választásnak bizonyulnak. A vas pótlásnál ügyelni kell arra is, hogy egyes élelmiszerek csökkentik a vas felszívódását. Ilyen például a kávé, tea, tejtermékek, a magas rosttartalmú gabonafélék, illetve az oxálsav tartalmú növények, mint a sóska vagy a spenót. Ezzel szemben a C-vitaminban gazdag gyümölcsök és zöldségek elősegítik a vas felszívódását.
Mindezek mellet igen fontos, hogy az említett vashiányos panaszokkal érdemes orvoshoz fordulni a megfelelő kivizsgálása érdekében.
Forrás:
Arthur C. Guyton and John E.Hall Textbook of Medical Physiology 11th Edition
Brissot P, Loréal O. J Hepatol. 2016 Feb;64(2):505-515.
Fernandez-Jimenez MC et al.Womens Health Rep (New Rochelle). 2020 Jan 29;1(1):26-35.
Hunt JR, Zito CA, Johnson LK. Am J Clin Nutr. 2009 Jun;89(6):1792-8.
www.tromboziskozpont.hu/hirek/ezekre-figyeljen-vaspotlas-eseten