A baktérium szó hallatán sokunknak az egészségre ártalmas, valamilyen betegség kórokozója jut először az eszébe, azonban a bőrön, a szájban, a bélnyálkahártyán több millió, létfontosságú baktérium található, melyeknek jelentős védő és egyensúly fenntartó szerepük van. A mikróbák legnagyobb számban a bélrendszerben fordulnak elő, összsúlyuk akár a 2 kg-ot is elérheti.
Hogyan alakul ki a bélflóra?
Születésünk módja eredendően meghatározza a bélflórában lévő baktériumok összetételét. Az emberi tápcsatorna a születés időpontjáig steril, a bélcsatorna bakteriális betelepülése a születéskor kezdődik és az életkor előrehaladtával különböző változásokon megy keresztül. A megtelepedést befolyásoló tényezők közül az egyik legfontosabb a szülés módja, ugyanis a hüvelyi szüléssel született gyermekek a szülőcsatornán áthaladva először az anyai baktériumflórával találkoznak, szemben a császármetszéssel született gyermekekkel, akik steril műtőkörülmények között jönnek világra.
Az anya saját baktériumflórája mellett meghatározó tényező a csecsemőkori táplálás. A csecsemőkorban kialakult bélflóra összetétele az egyénre ujjlenyomat-szerűen jellemző marad és meghatározza a felnőttkori bélbaktériumok összetételét.
Az egészséges egyensúly
Ha az egyensúly felborul, a káros baktériumok, gombák, sőt paraziták száma is megnő. A baktériumflóra egyensúlyának helyreállításában a „hasznos baktériumok” mennyisége kulcsfontosságú. Leggyakoribb alkalmazása az antibiotikum-kezelés idején történik.
Hogyan kell alkalmazni élőflórát tartalmazó készítményt?
Nagyon fontos, hogy antibiotikum kezelés alatt legalább 3 órával a gyógyszer bevétele után javasolt az élőflórát tartalmazó készítmény alkalmazása. Válasszon olyan készítményt, amely magas csíraszámban, többféle baktériumtörzset tartalmaz!