Azt mondják egy pillantás mindent elárul. De vajon mit lát egy szemész orvos a szemünkben és hogyan tudja megfejteni a titkainkat? A szemfenék tükrözés során megfigyelhetőek a retina és a hajszálerek változásai, ami jó lenyomatot ad arról, hogy az adott illető milyen életet él.
Az életvitelünk kihat a szemünk egészségére
Biztosan mindenki hallotta már, hogy „Az vagy, amit megeszel!”. Ha zsírban és koleszterinben gazdag az étrendünk, akkor keringési problémák léphetnek fel, mert az erek eltömődhetnek és veszíthetnek a rugalmasságukból. A romló keringési hatékonyság miatt a szívünknek jobban kell pumpálnia, ami miatt megnőhet a vérnyomásunk. A szem egészsége szempontjából különösen fontos a megfelelő vérellátás. Kis átmérőjű kapillárisok biztosítják szemünk számára a megfelelő energiát és az oxigént, valamint elszállítják a káros anyagokat is. Ha a táplálkozásunk nem megfelelő, az apró vérerek könnyen elzáródhatnak, vagy a magas vérnyomás miatt megszakadhatnak/eltörhetnek.
Ha a retinánkban nem megfelelő a vérellátás akkor az ott lévő sejtek „éheznek” és elhalnak. Az elhalt sejteket az immunsejtek fogják „eltakarítani”, majd egészséges esetben új sejtek képződnek helyettük. Viszont, ha az anyagcsere felborul a káros táplálkozás és a túlsúly miatt, az immunsejtjeink átprogramozódnak és gyulladásos folyamatokat aktiválnak.
Az immunológiai folyamatok melléktermékei felhalmozódnak és gátolják a retina megfelelő tápanyag ellátását.
A táplálkozásunkra azért is érdemes odafigyelni, mert ha nem megfelelő a minősége akkor vitaminhiány is felléphet. A vitaminok és az ásványianyagok, mint a C-, E-vitamin és a cink antioxidánsként működnek, amelyek megkötik a reaktív gyököket az oxidatív stressz során. Hiányukban a sejtek károsodhatnak és csökken a regenerációs képességük. A szemünk szempontjából fontos, hogy a retinában lévő fényvédő színanyagokat is pótoljuk.
A lutein és zeaxantin, amelyek megtalálhatók például a brokkoliban, a spenótban és a tojásban, megkötik a szembe érkező fénynek egy részét, így védelmet nyújtanak a retina sejtjeinek.
A retina nem csak az étkezésünkre, hanem a szokásainkra is rávilágít. A dohányzásból származó toxikus anyagok is felhalmozódhatnak a szem vékony ereiben, valamint gyulladásos folyamatokat és oxidatív stresszt is indukálnak. Viszont nem csak a szemfenéken okoznak ezek az anyagok problémát. A füstben lévő káros molekulák a szaruhártyával találkozva szem irritációt és szemvörösséget okozhatnak.
Nem leplezhetjük a korunkat sem
A szemvizsgálatok arra is rávilágítanak, hogy hány évesek vagyunk. A szemlencsénk, egészséges emberben is, folyamatosan veszít a rugalmasságából és ez arányos a korunkkal. Ez annyira pontos, hogy a szemész a szemlencse állapotából jól meg tudja becsülni azt, hogy az illető milyen idős. A csökkenés azt eredményezi, hogy 40-45 éves korunk körül mindenkinek romlik a közelre látása. A szemészeti szűrővizsgálaton fontos részt venni 40 éves korban, még akkor is, ha a látásproblémák nem jelentkeznek, hiszen bizonyos betegségek kezelése a korai szakaszban elkerülhetővé teszi a komolyabb szövődményeket.
Hogyan javíthatjuk szemünk állapotát?
A szemünk a lélek tükre ezért megéri rá vigyázni. A retina épségéért fontos a megfelelő vérkeringés, amit a rendszeres mozgással és minőségi, vitaminnal gazdag étrenddel tudunk támogatni. A fény káros hatásai ellen a szemünkben lévő pigment réteg nyújt védelmet. Ha fokozódik a napos órák száma, akkor a luteinben és zeaxantinban gazdag ételek és étrend-kiegészítők fogyasztása mellett a megfelelő napszemüveg kiválasztása sem elhanyagolható. A szakorvos által végzett szűrővizsgálatok is elengedhetetlenek, mert a problémát időben diagnosztizálni és kezelni tudják. Kellő odafigyeléssel megőrizhetjük látásunk egészségét!