Az emberi test kétharmadát víz alkotja, ezért különösen fontos, hogy megfelelő figyelmet fordítsunk a folyadékpótlásra. Ennek elmulasztása könnyen kiszáradáshoz (dehidratációhoz) vezethet. Ilyenkor a szervezet vízleadása nagyobb, mint a vízfelvétele, melynek következtében felborul az ásványi anyagok és az elektrolitok egyensúlya, ami jelentősen befolyásolja a szervezet működését.
Cikkünkből megtudhatja, hogy mikre érdemes odafigyelni dehidratáció esetén, és hogyan tudja gyorsan, mégis hatékonyan kezelni a problémát.
Fokozott odafigyelést igényelnek
A kiszáradásnak fokozottan ki vannak téve a gyermekek, az idősek és a túlzott alkoholfogyasztók.
A gyermekeknél fontos azt figyelni, hogy a testtömegükhöz képest mennyi folyadékot veszítenek, mert ami a felnőtteknél még nem számít nagy mennyiségnek, az a gyerekeknél már igen.
Az időseknél a csökkent szomjúságérzet és a vesék folyadékmegtartó képességének romlása dehidratációhoz vezethet. Az előbbi a kevesebb folyadékbevitel miatt, az utóbbi azért, mert a vizelettel nagyobb mennyiségű víz távozik a szervezetből.
A túlzott alkoholt fogyasztó személyeknél az alkohol vízhajtó hatásának következtében alakulhat ki a kiszáradás.
A kiszáradás kiváltó okai
Nyáron különösen magas a dehidratáció kialakulásának az esélye, hiszen a nagy melegben erőteljesebben izzadunk, ezáltal pedig a hétköznapi tevékenységek során is több folyadékot és elektrolit veszítünk. A hosszasan végzett intenzív sport és fizikai munka, a hányás és a hasmenés, a tartós láz, valamit bizonyos víz-, és só kiválasztását fokozó gyógyszerek szedése is könnyen kiszáradáshoz vezethet.
A kiszáradás főbb tünetei
– szomjúság
– száraz ajkak
– rossz lehelet
– sötét, sűrű vizelet
– csökkent vizeletürítés
– székrekedés
– fáradtság
– szédülés
– fejfájás
– bőrszárazság
A dehidratáció kezelése
Fontos, hogy ilyenkor ne csak a víz-, hanem a sópótlásra is megfelelő figyelmet fordítsunk. Hányás vagy hasmenés esetén arra is ügyelni kell, hogy sokszor kis mennyiségű folyadékot vigyünk be a szervezetbe, mert ellenkező esetben ismét jelentkezhetnek ezek a tünetek. Függetlenül attól, hogy mi okozza a dehidratációt, nagy segítséget nyújthatnak az orális rehidráló oldatok (ORS), ugyanis ezek megfelelő koncentrációban tartalmazzák a szervezet számára fontos ásványi anyagokat és cukrot.
Mit ne tegyen kiszáradás esetén?
– Kerülje a túlzott szénsavat és cukrot tartalmazó üdítők, gyümölcslevek fogyasztását, mert ezek tovább irritálhatják az emésztőszervrendszert.
– Ne csak vízzel próbálja pótolni a folyadékveszteséget, mert a víz nem tartalmazza az elvesztett ionokat és ásványi anyagokat.
Mit tegyen kiszáradás esetén?
Már az első tünetek megjelenésekor érdemes elkezdeni az ORS adagolását, hogy pótoljuk a szervezet számára szükséges vizet, elektrolitokat és cukrot.
Jelentős folyadékvesztéssel járó állapotok (hasmesés, hányás, magas láz) és tevékenységek (intenzív sportolás) miatt legyengült szervezet támogatására válassza a vanília ízű, zselésedő Tasectan Hydrot.
Mikor forduljon orvoshoz?
A kiszáradásnak sokféle tünete lehet attól függően, hogy milyen súlyos állapotról beszélünk. Amennyiben a fenti tünetek a folyadék- és ORS pótlását követően is fennmaradnak, forduljon kezelőorvoshoz!
Ha nem múlik a hányás, a hasmenés vagy a láz, ha a beteg nem fogadja el, vagy azonnal kihányja a visszapótolt folyadékot, ha véres a széklet, szapora a szívverés, alacsony a vérnyomás vagy gyengén tapintható a pulzus, valamint, ha görcsrohamok jelentkeznek mindenképpen orvoshoz kell fordulni!