A refraktív lézeres szemműtétek az elmúlt évtizedekben forradalmasították a látáskorrekciót. Egyre többen választják ezt a megoldást a szemüveg vagy kontaktlencse helyett, hiszen így könnyebben elérhető a cél; a tökéletes, éles látás. A műtét általában sikeres és hosszú távú eredményt biztosít, viszont a megfelelő eredményhez a gyógyulási folyamat is hozzájárul. Mit is kell tudnunk ezekről a beavatkozásokról? Mire érdemes figyelni a gyógyulási szakaszban?
Milyen típusú lézeres szemműtétek léteznek? Milyen előnyei vannak ezeknek a beavatkozásoknak?
A leggyakrabban alkalmazott eljárások a következők; PRK (Photorefractive Keratectomy), ahol szaruhártya felső rétegét távolítják el, majd a lézerrel alakítják a szövetet. A LASIK (Laser-Assisted In Situ Keratomileusis), amely során a szaruhártyán egy vékony lebenyt készítenek, majd a lézerrel a lebeny alatti szövetet alakítják. Ennek egy tovább fejlesztett változata a FemtoLASIK, ahol a lebeny elkészítését is egy femtoszekundumos lézer végzi.
A lézeres szemműtét általában azoknak ajánlott, akiknek stabil fénytörési hibájuk van, és nincsenek egyéb szembetegségeik. A műtét előtt alapos szemészeti vizsgálat szükséges, hogy megállapítsák, a páciens alkalmas-e a beavatkozásra. Ezek a műtétek biztonságosak és a szövődmények előfordulása ritka. A sikeres műtét után a legtöbb beteg megszabadulhat a látáskorrekciós eszközöktől, mint a szemüveg és kontaktlencse és ez az eredmény hosszú távon megmarad.
A műkönny alkalmazásának indokai
A lézeres szemműtét során a szaruhártya felső rétegét károsítják, ami megzavarhatja a könnyfilm stabilitását. Valamint a könnyreflexért felelős idegek is sérülnek, ezért csökken a könnyfilm visszapótlása is. Tehát műtét után a könnyfilm termelődése és eloszlása megváltozik, ami miatt kialakulhat szemszárazság. A műkönny alkalmazásának elsődleges célja, hogy pótolja a hiányzó könnyet, hidratálja a szemfelszínt és ezzel elősegítse a gyorsabb gyógyulást.
A műkönny használatának további előnyei:
- Száraz szem tünetek enyhítése: A műkönny csökkenti a száraz szem okozta kellemetlenségeket, mint például a viszketés, égő érzés, homályos látás.
- Gyorsabb regeneráció: A hidratált szemfelszín gyorsabban regenerálódik.
- Fertőzés megelőzése: A műkönny védőréteget képez a szaruhártya felszínén, így csökkenti a fertőzések kockázatát.
- Szövődmények megelőzése: A megfelelő hidratálás segít megelőzni olyan szövődményeket, mint a szaruhártya elhomályosodása vagy a krónikus száraz szem szindróma.
Milyen műkönnyet érdemes választani?
Az első fontos tanács, hogy műkönnyből is jobb a mentes! A tartósítószerek (pl.: cetrimid, benzalkónium-klorid (BAK) károsíthatják a szem sejtjeit, a könnyképző szerveket, így kiszárítják a szemet és lassítják a gyógyulást. Tehát refraktív beavatkozást követően válasszunk tartósítószer nélküli műkönny formulát. A műkönny aktív összetevői között a nátrium-hialuronát mellett megtalálható számos komponens. Vannak olyanok, amelyek kifejezetten a szemszárazság megszűntetésére irányulnak, mint a PEG 400 vagy a különböző karbomerek és olyan anyagokkal is találkozhatunk, amik UV védelmet biztosítanak (aktinokinol, áfonya-kivonat).
Második tanács, mivel műtétet követően a szem normál állapotának visszaállítására kell törekednünk, ezért inkább a regenerációt támogató és a kiszáradás elleni védelmet nyújtó összetevőket keressük. A D-pantenol egy olyan műkönnyekben vagy szemgélekben található aktív összetevő, amely támogatja a szaruhátya sérülésének gyógyulását, műtétek után vagy akár szemfelszíni karcok esetén is. A kiszáradás ellen válasszunk ozmoprotektív molekulákat, mint a trehalóz, szorbitol, ektoin, fukoidán, mert ezek nem csak visszapótolják a könnyet, hanem stabilizálják is, így elősegítik a gyógyulási folyamatokat.
A harmadik tanács, hogy gyógyszeres szemcsepp használatot követően érdemes műkönnyet használni. A gyógyszeres szemcseppek szükségesek a megfelelő gyógyuláshoz szemműtéteket követően, hogy csökkentsük a gyulladást és elkerüljük a nem kívánt mellékhatásokat, fertőzéseket. Viszont a gyógyszeres szemcseppek közel 70% tartósítószert tartalmaz, ezért a terápiát követően érdemes egy műkönny kúrát is beiktatni, hogy mérsékeljük a tartósítószer hatását. Fontos, hogy a szemészorvos utasításait pontosan kövesse a terápiával, illetve a műkönny használatával kapcsolatban.
Mennyi ideig kell használni a műkönnyet?
A műkönny használatának időtartamát a szemészorvos határozza meg, és az egyéni állapottól függ. Általában néhány héttől akár hónapokig is szükséges lehet a műkönny rendszeres alkalmazása.
Összefoglalva
A refraktív lézeres szemműtét után a műkönny alkalmazása elengedhetetlen a gyors és problémamentes gyógyuláshoz. A műkönny hidratálja a szemfelszínt, csökkenti a száraz szem tüneteit és segít megőrizni a szem egészségét. Fontos, hogy a szemészorvos utasításait pontosan kövesse a műkönny használatával kapcsolatban.
Ez a tájékoztató általános információkat tartalmaz, és nem helyettesíti a szakorvosi konzultációt. Minden esetben kérje ki szemészének véleményét!