Az átlagéletkor és az aktív évek meghosszabbodásával megszaporodtak a kommunikációs nehézségek, ami szerepet játszik a munkahelyi stresszszint növekedésében. Leszoktunk a beszédről, helyette inkább emailezünk, ami sok esetben félreérthető, nem egyértelmű az olvasó számára.
Van-e „tipikus” elszenvedője a munkahelyi nyomásnak
A szociális kapcsolatok, a munkahelyi légkör alapvetően meghatározzák a hangulatunkat, mivel szinte ugyanannyi időt töltünk kollégáinkkal, mint a családunkkal. A munkanélküliségtől való félelem, a túlterheltség, a kollégák közötti versengések, a napi mókuskerék állandó feszültséget eredményezhetnek. Bizonyos személyiségjegyek tulajdonosai nagyobb mértékben vannak kitéve a stressz okozta káros hatásoknak. A zárkózott, magát megvédeni nehezen képes munkatársat gyakran kihasználják kollégái. A törekvő, agilis munkavállalók is sokszor kerülnek olyan helyzetbe, ami konfliktushoz vezet, ők azonban másképp élik meg ezen eseményeket.
Mitől stresszesek a magyarok?
A Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézet felmérésének¹ eredményei alapján a magyar munkavállalók több mint fele tartja úgy, hogy munkahelye gyakran stresszes. Az országos felmérés eredményeiből megtudhatjuk, hogy a magyar munkavállalók számára sokkal inkább a gyors munkatempó, mint a jelentős mennyiségi elvárások okoznak magas stresszterhelést. Jelentős stressz tényezőként jelenik meg továbbá az igazságosság és tisztelet alacsony mértéke, valamint komoly problémát okoz a kötekedés is.
A jó légkör nem követeli meg a barátságot a kollégák között, de korrekt, igazságos és a dolgozók élethelyzetét figyelembe vevő hozzáállást mindenképpen. Amiből erőt meríthetünk: az a munkakör egyértelműsége, a munka értelmessége, és a jó munkahelyi közösség. Érdekes adat, hogy a munkahelyi elégedettséget tekintve a legmagasabb értéket a szakmai, tudományos és műszaki területen dolgozók, továbbá az IT, telekommunikáció, média ágazat munkatársai értek el.
Ok és okozat
A mindennapok során bárkit érhetnek negatív reakciók, ami diszkomfort érzéssel társulhat, azonban egy tartósan fennálló feszültség már komolyabb következményekkel is járhat. Eleinte a célszemély bizonytalanságot él át, önmagában, saját hatékonyságában kezd kételkedni. Ez rontja a teljesítőképességet, romlik az általa végzett munka minősége, eredményessége, ami további támadásoknak teszi ki a személyt. Fizikai tünetek is jelentkezhetnek: alvászavarok, illetve ezek talaján kialakuló további nehézségek (fáradtság, figyelmetlenség, ingerlékenység), gasztroenterológiai és keringési problémák, egyéb fizikai tünetek (étvágytalanság, szédülés), izomfájdalmak és különböző pszichés betegségek kialakulása.
Tippek és trükkök
– Járja körbe a problémát! Írja fel egy papírra, hogy mi okoz Önnek munkahelyi feszültséget cégszinten (pl. túl sok feladat), illetve személyi szinten (pl. XY nem beszél velem).
– Kezdeményezzen konstruktív beszélgetést kollégáival, főnökével! Összpontosítson a feltárt negatívumok megoldására! Minden esetben tegyék fel közösen a kérdést, hogy mit tehetnek azért, hogy a probléma megoldódjon!
– Az idő pénz! Legyen egy napi menetrendje, érjen be időben a munkahelyére, hogy fel tudjon készülni a feladataira! Munkanapja során tartson rendszeresen néhány perces szünetet! Ekkor tegyen félre mindent, és foglalkozzon valami olyannal, ami kikapcsolja Önt. Tegyen egy pár perces sétát vagy egy rövid váll-fejkörzés során mozgassa át a számítógép előtt befeszült izmait.
– Ügyeljen a munka-család egyensúlyára! Ha magánéleti problémák akadályozzák a munkavégzésben, keresse barátai, családtagjai támogatását. Ha ez nem bizonyul elégségesnek forduljon időben szakemberhez!
– Akinek nem inge, ne vegye magára! A munkatársak közötti konfliktus sok esetben nem konkrét személy ellen irányul, a probléma gyökerei inkább a szervezeti rendszerben keresendőek. A munkahelyi kommunikációban, a nézeteltérésekben hagyatkozzunk a tényekre, a személyes vélemény kinyilvánítása gyakran nehezíti a tisztánlátást és még inkább elmérgesít a helyzetet.
¹SE Munkahelyi stressz és stresszkezelés Kutatócsoportja által 2013. május 1-én indított Munkahelyi Stressz Felmérés alapján. http://semmelweis.hu/mediasarok/2014/05/15/kiderult-mitol-es-mennyire-stresszesek-a-magyar-munkavallalok/