A koronavírus-fertőzés egyik oka lehet a szaglás és ízérzékelés elvesztése. A mostani álláspont szerint ezen tünetek a legbiztosabb indikátorai lehetnek a fertőzés jelenlétének. Tehát ha nem érezzük a kávé, a reggelink vagy épp a parfümünk illatát, jó eséllyel új típusú koronavírus fertőzéssel állunk szemben.
Ha nem folyik az orrom, akkor is elveszíthetem a szaglásom?
Azt már régóta tudjuk, hogy ha náthásak vagyunk gyakran tompulhat a szaglásunk, ugyanis ilyenkor az orrváladék túlzott termelődése eldugítja az orrunkat, és így az illatmolekulák nem jutnak el a megfelelő receptorokhoz. Ezzel szemben a koronavírus-fertőzés akkor is okozhat szaglásvesztést, ha nincsenek orrnyálkahártyát érintő tünetek.
Koronavírus-fertőzés esetén az orr nyálkahártyája begyullad, ami szintén fizikai gátat szab az illatmolekulák receptorokhoz való kötődéséhez. A begyulladt nyálkahártya ugyanúgy zárja el a szaglóréseket, mint a túlzott orrváladék. Ám ebben az esetben a légzésünk ugyanolyan akadálytalan, mint normál állapotban.
Mi áll a hátterében?
Korábban úgy gondolták, hogy a fertőzés során a vírus elpusztítja a szaglósejteket. Azonban most már tudjuk, hogy ez a feltételezés nem állja meg a helyét. A koronavírus egy úgynevezett ACE2 (angiotenzin-konvertáló enzim 2) receptorhoz kötődik a szervezetben. A receptor lényegében a szervezet egészében megtalálható: a tüdőben, szívben, vörösvértestekben, vesében, májban és emésztőrendszerben.
Ezzel szemben szaglósejtekben nem lelhető fel az ACE2 receptor. De akkor mégis, hogyan gyulladhat be az orrnyálkahártya? Az orrban vannak szusztentakuláris sejtek, melyek a szaglósejtek munkáját segítik, és rendelkeznek a szóban forgó receptorral is. Valószínűleg ezeket a sejteket támadja meg a vírus, mely hatására egy immunválasz indul be, és végül gyulladást okoz az orrüregben.
Mikor fogok újra szagokat érezni?
A kérdés jogos. Az utóbbi időben számos páciens számolt be arról, hogy nem csak a fertőzés idejére, hanem tovább is megmaradt az érzetvesztés. Sőt volt olyan páciens is, aki több, mint fél évig nem érzett szagokat. Szerencsére a szaglósejtek nem sérülnek a gyulladásos folyamat során és a szusztentakuláris sejtek is hamar képesek regenerálódni, így a betegség lezajlása után folyamatosan visszanyerhetjük szaglásunkat.
Felhasznált irodalom:
Michael Eliezer, MD1; Charlotte Hautefort, MD2; Anne-Laure Hamel, MD2; et al. (2020) JAMA Otolaryngol Head Neck Surg. 2020;146(7):674-675. doi:10.1001/jamaoto.2020.0832
DominiqueSalmon Ceron et al. (2020) Journal of Infection Volume 81, Issue 4, October 2020, Pages 614-620.
Ganesh Kumar Veeramachaneni, VBSC Thunuguntla,, Janakiram Bobbillapati, Jayakumar Singh Bondili (2020) J Biomol Struct Dyn. 2020 Jun 4;1-11. doi: 10.1080/07391102.2020.1773318. Online ahead of print.