Ahány hírportál vagy tévé csatorna, annyi tény és sokszor tévhit kering az új koronavírus járvány kapcsán. Következő összeállításunkban szeretnénk néhány mítoszt lerombolni, illetve a valós tényekre ráerősíteni. A cikk alapját az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hivatalos weboldalán olvasható közlemény szolgáltatta.
Biztonságos levelet vagy csomagot fogadni Kínából?
Igen, biztonságos. A küldeménnyel érintkezve nem vagyunk kitéve a koronavírus fertőzés veszélyének, ugyanis korábbi vizsgálatokból tudjuk, hogy a koronavírusok nem élnek túl hosszú ideig a különböző tárgyakon, így például leveleken, csomagokon sem.
A házi állatok terjeszthetik az új koronavírust?
Jelenleg arra vonatkozóan nincs bizonyíték, hogy a házi kedvencek (pl. kutya, macska) megfertőződnének a koronavírussal. Mindazonáltal, normál körülmények között is tanácsos mindig alaposan kezet mosni szappannal, miután érintkeztünk a háziállatokkal. Ez megvéd minket a különféle közönséges kórokozóktól (pl. E. coli és Salmonella), melyek képesek állatokról emberekre terjedni.
A tüdőgyulladás elleni vakcinák megvédenek minket az új koronavírussal szemben?
Nem. A 2019-nCoV egy új és a többitől különböző vírus, amely ellen új vakcina szükséges. Intenzív kutatások folynak világszerte az új koronavírus elleni vakcina kifejlesztésére, mely erőfeszítéseket a WHO is támogatja.
A rendszeres, sós vizes orröblögetés segít megelőzni azt, hogy megfertőződjünk?
Nem, erre vonatkozóan nincs bizonyíték.
A fokhagyma fogyasztásával elkerülhetjük az új koronavírussal való megfertőződést?
A fokhagyma egy egészséges étel, melynek van némi antimikrobiális tulajdonsága, azonban arra nincs bizonyíték, hogy védelmet jelente az új koronavírussal szemben.
A koronavírus fertőzés csak az időseket érinti vagy a fiatalok is fogékonyak rá?
Bármely életkorú ember megfertőződhet a 2019-nCoV vírussal. Azonban az idősek, a már meglévő kórképekkel (pl. asztma, cukorbetegség, szívbetegségek) küzdők sokkal fogékonyabbak rá, és náluk a betegség súlyosabb formája alakul ki. A WHO-nak a fertőzés elkerülésére vonatkozó higiénés ajánlásait korábbi cikkünkben megírtuk. Ezekre fordítsunk fokozott figyelmet!
Az antibiotikumok hatékonyak a megfertőződés elkerülésére és a koronavírus fertőzés kezelésére?
Nem, az antibiotikumok nem hatásosak a vírusokkal szemben, azok csak a baktériumokra hatnak. Mivel a 2019-nCoV egy vírus, így ennek megfelelően antibiotikummal nem védekezhetünk ellene, és a megfertőződést követően a terápiára sem alkalmas. Mivel azonban a koronavírus fertőzéssel egyidejűleg fennállhat bakteriális fertőzés is (felülfertőződés), ezért lehetséges, hogy a beteg antibiotikumos kezelésben is részesül.
Forrás: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/myth-busters