Kánikulában gyakori a napszúrás, hőkimerülés vagy akár a hőguta. Jó, ha tisztában vagyunk a tüneteik közti különbséggel, hiszen az utóbbi eset már orvosi ellátást igényel! A gyerekek fokozottabban ki vannak téve a nyári, magas hőmérsékletnek, az erős napsütés káros hatásainak, melyek komoly egészségügyi kockázattal járhatnak.
Napszúrás:
Napszúrás a huzamosabb idejű napon tartózkodás, ezen belül az erős napsugárzás és hőhatás miatt alakul ki. Ehhez járul hozzá a fedetlen fejet érő napsugárzás direkt hatása, ami által a fej hőmérséklete jóval meghaladja a test hőmérsékletét.
A napszúrás az egészséges embereknél is előfordulhat, de egyes alapbetegségek (pl.: magas vérnyomás) esetén nagyobb a kialakulásának kockázata. A fokozott túlmelegedés nagyobb esély van időskorban, túlöltözés esetén, a folyadékpótlás hiányakor vagy fizikai megterheléskor.
A napszúrás tünetei:
Enyhe panaszok:
– fejfájás
– rossz közérzet
– szédülés
– hányinger – hányás
– gyengeség, szomjúságérzet
Súlyos esetben:
– láz
– nagyfokú fejfájás
– tudatazavar, eszméletvesztés
Teendők napszúrás esetén:
Amennyiben ezeket a tüneteket észleljük, vigyük az illetőt hűvös helyre, tegyünk a homlokára vizes borogatást és helyezzük teljes nyugalomba. Szükség esetén adjunk fájdalom- és lázcsillapítót és figyeljünk a megfelelő folyadékbevitelre!
Hőkimerülés:
Hőkimerülés vagy másnéven hősokk esetén a szervezet hőhatás és egyéb tényezők miatti folyadékhiánya. Ez gyakran fordul elő a nagy melegben végzett sportolás, extrém fizikai teljesítmény. esetén, amikor hirtelen jelentős vízvesztés és sóvesztés következik be.
A hőkimerülés tünetei:
– túlzott izzadás
– levertség
– szédülés
– ájulás
– hűvös, sápadt, nyirkos bőr
– hányinger vagy hányás
– gyors, gyenge pulzus
– izomgörcsök
Ilyenkor a leghasznosabb, ha ORS-t (orális rehidrációs folyadékot) fogyasztunk. Az ORS biztosítja a szervezet számára szükséges elektrolit- és cukorpótlást.
Teendők hőkimerülés esetén:
– igyunk ORS-t
– húzódjunk hűvösebb helyre, ha tehetjük, akkor menjünk légkondicionált helységbe
egy hideg zuhany vagy borogatás segítségünkre lehet
Hőguta:
Ez az életveszélyes állapot akkor jelentkezik, ha a nagy melegben a szervezet hőleadása akadályozottá válik, túlmelegszik és felborulnak az alapvető anyagcsere folyamatok.
Hőguta tünetei:
– 39 fok feletti testhőmérséklet, vörös, forró, száraz bőr
– nincs verejtékezés
– lüktető fejfájás
– hányinger vagy hányás
– gyors, erős pulzus
– eszméletvesztés
Teendők hőguta esetén:
Ha fent áll a hőguta gyanúja, ne várjon a tünetek elmúlásáig, hanem kérjen rögtön sürgősségi orvosi ellátást! Azonnal kezdje el lehűteni, valamint itatni a felhevült embert, amíg megérkezik a mentő.
Hogyan előzhető meg a túlhevülés kialakulása?
1) Fogyasszunk sok folyadékot, akkor is, ha a nyári melegben strandolunk, vagy nyaralás során várost nézünk, esetleg dolgozunk!
2) Ne tartózkodjunk indokolatlanul sok ideig a tűző napon! Ha feltétlenül a szabadban kell dolgoznunk, akkor időzítsük a munkát a reggeli vagy az esti órákra!
3) Viseljünk valamilyen fejfedőt! Különösen napozáskor figyeljünk arra, hogy a fejünk legyen árnyékolva! Ruházatunk legyen szellős és világos!
4) Amennyiben szívbetegséggel küzdünk, vagy más miatt vagyunk kitéve fokozott kockázatnak, akkor csak nagyon rövid időre hagyjuk el a hűvös lakást!
5) Figyeljünk oda egymásra! Különösen az idősek és a kisgyerekek vannak a leginkább ráutalva mások segítségére, mivel nem biztos, hogy reálisan ítélik meg a saját terhelhetőségüket.