Mosatlan nyári gyümölcsök, autóban gyorsan felmelegedő élelmiszerek, a túra során kútból utántöltött vagy forrásból származó víz… Tudja, hogy milyen problémát okozhatnak ezek?
Végre itt a nyár! Mi baj lehet?
Újra itt a jó idő, kiélvezhetjük a nyár adta lehetőségeket, azonban kellő odafigyelés nélkül könnyedén bajban találhatjuk magunkat. Ahogy a hőmérséklet emelkedik, az élelmiszerek eltarthatósága csökken. A meleg időjárás sokkal kedvezőbb táptalajt biztosít olyan kórokozóknak, amik hasmenéssel járó fertőzésekhez vezethetnek.
Nyáron sokat lehet hallani a Salmonella-fertőzésekről lehet hallani, amit elsősorban tojástartalmú élelmiszerek, de akár húsos ételek fogyasztása is okozhat. Leggyakoribb tünete a hányás, hányinger, láz, hasi fájdalom és hasmenés. A láz és a hányinger néhány napon belül elmúlik, azonban a hasmenés tartósabban fennállhat, ami megfelelő kezelés nélkül komoly problémát okozhat.
Nyáron a Salmonella‑fertőzés mellett gyakran szokott bélpanaszokat okozni a rotavírus-fertőzés. Leggyakrabban az 5 év alatti gyermekeknél jelentkezik először, akik a környezetükben élőknek is továbbadják. A kórokozó néhány nap alatt végigmegy a szervezetben, de addig is oda kell figyelni a megfelelő folyadékpótlásra. Főleg a gyermekek és idősebbek esetében, mert az ő szervezetük sokkal érzékenyebb a kiszáradásra.
Odafigyelek az ételek tárolására, mégis jelentkezik a hasmenés!
Nyári hasmenést nemcsak valamilyen fertőzés okozhat, hanem a nyár alkalmával megváltozott étrend is megboríthatja az addigi egyensúlyt a beleinkben, ami hasmenéshez vezethet. Milyen irányba változik az étrendünk? Jellemzően több zöldséget, illetve gyümölcsöt fogyasztunk, amik a számos vitamin és ásványi anyag mellett, rostban is gazdagok.
Az étrendi változáshoz kell egy kis idő, amíg a beleink, illetve a benne megtalálható bélflóra alkalmazkodik, addig is előfordulhat, hogy a hirtelen nagy mennyiségű rost fogyasztás hasmenést okoz.
Nyaralás során sem kímél a hasmenés!
Sokakat érintő probléma, hogy a nyaralás első pár napját az illemhelységhez kötötten kell eltölteni, pedig számtalan program be volt tervezve. Ez főként akkor fordulhat elő, mikor távoli, akár kontinenseket átszelő utazáson veszünk részt. Mi okozhatja a hasmenést ebben az esetben?
Elsősorban olyan kórokozók felelősek ezért, amelyek térnyerése a higiéniai szabályok hiánya miatt valósult meg (pl.: szennyezett víz, kézmosás elhanyagolása). Másrészt vannak olyan mikroorganizmusok, amelyek bár mindenhol előfordulnak, mégis távol az otthonunktól találkozhatunk olyan fajtáikkal, amelyek képesek megbetegíteni bennünket. Ezek a bélflóránkba bekerülve elkezdik kiszorítani a saját baktériumainkat, a felborult egyensúly pedig hasmenést okozhat.
Mit lehet tenni?
Kellő odafigyeléssel fogyasszuk a romlandó élelmiszereket, illetve igyekezzünk betartani a megfelelő higiéniai szabályokat! Ha már megtörtént a baj és jelentkezett a hasmenés, ne felejtsünk el kellő folyadékot és elektrolitot pótolni, ezzel elkerülve a kiszáradást.
Ha nem múlik a hasmenés, ne várjunk sokat, keressük fel kezelőorvosunkat, aki speciális kezelések segítségével gyorsan megszabadíthat minket a kötöttségektől, hogy ismét élvezni tudjuk a nyár minden pillanatát.