Az orrdugulás gyermekkorban is sok kellemetlenséget okoz. Az éjszakák nehezebbek, a nyitott szájjal alvás további szövődmények kialakulásához vezethet. Kiesik az orrnyálkahártya szűrő és melegítő funkciója, a légutakba könnyebben bejutnak a kórokozók. Közösségbe járó gyermekeknél az orrdugulást gyakran vírus eredetű nátha okozza.
Mi történik ilyenkor az orrüregben?
A kórokozók ellen beindul az immunrendszer és hisztamin szabadul fel az orrnyálkahártyában. Ennek hatására elkezdődik a gyulladás folyamata és az ott lévő hajszálerek átjárhatóvá válnak az immunrendszer sejtjei számára, ezzel együtt a vérplazma számára is, mely a nyálkahártya ödémáját és az orrjáratok elzáródását okozza.1 A vírusfertőzés gyakran lázzal, levertséggel és orrfolyással is együtt jár, ilyenkor fontos az ágynyugalom és tünetek enyhítése az orvos által javasolt módszerekkel.
Hogyan hatnak a nyálkahártya-lohasztók?
A gyógyszeres orrspray-k érösszehúzó hatásuk révén megszüntetik a nyálkahártya ödémáját. Azonban ezek nem kívánatos mellékhatása, hogy szárítják az orrnyálkahártyát, amitől az sérülékenyebbé válik. Gyermekeknél ráadásul a hajszálerek sokkal dúsabban és közelebb helyezkednek el a nyálkahártya felületéhez, ezért az orrvérzés is probléma lehet, mely újabb támadási felületet jelent a kórokozók számára.2 Ha vérzik az orr, nem szabad hátra dönteni a fejet. Ilyenkor az orr lágy részének összecsippentésével tudjuk elállítani a vérzést.
Ha már nyálkahártya-lohasztó kezelésre van szükség, érdemes olyan terméket alkalmazni, amely a nyálkahártya regenerációját elősegítő összetevőt is tartalmaz. Ilyen összetevő a hialuronsav, mely nedvesíti a nyálkahártyát, megelőzheti annak kiszáradását. Természetesen szervezetünkben a sebgyógyulásban van szerepe, segíti a regenerációt.3 Az orrspray tartalmazhat dexpanthenolt, ami B5 vitamin hatásával a regenerációt segíti elő.4 Az orrszárazság kockázata mellett hozzászokás is kialakulhat, a tartós használat krónikus orrduguláshoz vezethet. A regenerációt segítő összetevőkkel hamarabb elhagyható a nyálkahártya lohasztó használata.2
Mi okozhat még orrdugulást?
Nagyon oda kell figyelnünk az orrváladék minőségére, hiszen gyerekeknél igen gyakori a bakteriális felülfertőződés. Amennyiben sűrű és elszíneződött váladékot észlel, azonnal vissza kell térni az orvoshoz, ilyen esetben indokolt lehet az antibiotikum kezelés.
Pollenszezonban az allergiás orrüreggyulladás is gyakran okoz problémát. Tüsszögés, orrfolyás, a nyálkahártyák és a szem viszketése jellemzi. Ilyenkor fontos a bő folyadékfogyasztás, a párásítás és az orrüregek tengervizes öblögetése, rosszabb esetben antihisztamin szedését javasolhatja az orvos.5,6
A fentebb említett okok mellett nem zárhatjuk ki a helytelen orrfújás következtében orrváladékból kialakult, beszáradt akadály vagy idegen test okozta elzáródást sem, ilyen esetekben a gyermek fül-orr-gégészeti szakrendelésen tudják eltávolítani az akadályt.
A megnagyobbodott orrmandulák is orrdugulást okozhatnak. Gyulladásuk krónikussá válhat, ami nehezíti az éjszakákat is, a kialvatlanságon és figyelemhiányon túl középfülgyulladást is okozhat. Az orrmandulák mérete korral csökken, a panaszok egy része kezelés nélkül is elmúlhat. A gyermek fül-orr-gégész vizsgálat útján dönti el, hogy szükség van-e műtéti beavatkozásra.
Csecsemőknél kicsit más a helyzet, az anatómiailag kisebb orr könnyebben el tud dugulni. Fogzás miatt is begyulladhat az orrnyálkahártyájuk, a gyógyszeres orrspray-k alkalmazása pedig csak nagyobb gyerekeknél, általában kétéves kortól javasolt. Nagy gondot kell fordítani a helyes orrtisztításra. Orrdugulás esetén az orrkenőcs használatán túl érdemes a babát sokat ölben tartani, megelőzés céljából érdemes párásítani a szoba levegőjét. A kíméletes orrtisztításhoz tengervizes orrspray-t már lehet kapni a csecsemők pici orrkagylóihoz illeszkedő szórófejjel.
Források:
1.Naclerio, Robert. “Clinical manifestations of the release of histamine and other inflammatory mediators.” Journal of allergy and clinical immunology 103.3 (1999): S382-S385.
2.Passàli, Desiderio, et al. “Nasal decongestants in the treatment of chronic nasal obstruction: efficacy and safety of use.” Expert opinion on drug safety 5.6 (2006): 783-790.
3.Shaharudin, A., and Z. Aziz. “Effectiveness of hyaluronic acid and its derivatives on chronic wounds: a systematic review.” Journal of wound care 25.10 (2016): 585-592.
4.Mösges, Ralph, et al. “Dexpanthenol: an overview of its contribution to symptom relief in acute rhinitis treated with decongestant nasal sprays.” Advances in therapy 34.8 (2017): 1850-1858.
5.Frigyes, Helfferich „A gyógyszerész szerepe rhinosinusitis kezelésében – I. rész” Gyógyszerészet, 2021, 65:131-137
6.Fokkens, Wytske J., et al. “European position paper on rhinosinusitis and nasal polyps 2020.” Rhinology 58 (2020): I-+.