Habár az IBD és az IBS tünetei sokszor hasonlóak (hasfájás, puffadás, hasmenés, hasi görcs és székrekedés stb.) könnyen össze lehet keverni őket, ezért fontos különbséget tenni a két betegség között. Ha az Ön mindennapjait is megkeserítik a különböző hasi panaszok, akkor cikkünben jobban megismerheti az IBD és az IBS közötti különbségeket.
Fontos különbségek az IBD és az IBS között
Az IBS-t és az IBD-t könnyen össze lehet keverni, hiszen ugyanazt az emésztőrendszeri területeket érintő problémák, amelyek ráadásul hasonló tüneteket okozhatnak, de a két betegség eredete és okai különbözőek. Az IBS (angolul Irritable Bowel Syndrome), az irritábilis bél szindróma, ugyanakkor az IBD (angolul Inflammatory Bowel Disease), a gyulladásos bélbetegség rövidítése.
Milyen, a normál bélműködés?
Ahhoz, hogy megértsük mi borul fel a belekben és mi okozhat hasmenést vagy akár székrekedést, tisztáznunk kell, hogy mi történik normál bélműködés esetén.
A bélüreg belső felületét kialakító sejtek, azaz a bélhámsejtek „molekuláris tépőzárakkal” (szoros kapcsolatokkal) kapcsolódnak össze olyan szorosan, hogy a sejtek között szinte semmi sem tud átjutni.
Ugyanakkor a bélhámsejteket egy nyálkás (mucinózus) réteg borítja, ami szintén egy fizikai gátat jelent. Ennek a rétegnek a felső részében található a bélflóránk, amely egy összetett mikroorganizmus hálózatot alkot. Egészséges állapotban a bélflóránk építőkövei megakadályozzák, hogy a kórokozók teret hódítsanak. Amikor ez az egyensúly fennáll, azt eubiotikus állapotnak nevezzük.
Ha bármilyen káros hatás miatt az egyensúly felborul, akkor diszbiózis alakul ki. Nem utolsó sorban meg kell említeni az emésztőrendszert behálózó immunrendszerünket, aminek feladata, hogy azonnal reagáljon, ha bármi károsanyag átjutna.1
Mi történik a belekben IBD során?
A gyulladásos bélbetegség (IBD), beleértve a colitis ulcerosa és a Crohn-betegség alkotta betegségcsoportot, fájdalmas bélrendszeri gyulladással jár együtt, ami befolyásolja a tápanyagok felszívódását, illetve további betegségekhez is hozzájárulhatnak. Az IBD egy krónikus betegség, amely jelentős hatással lehet az érintettek életminőségére.2
További tudnivalók az IBD-ről:
https://goodwill.hu/egyre-tobben-kuzdenek-magyarorszagon-ibd-vel-akiknek-otode-gyermek/
Mik az IBD tünetei?
Az IBD tünetei széles spektrumon mozoghatnak, attól függően, hogy a betegség melyik részét érinti a bélrendszernek. Gyakori tünetek közé tartozik a hasi fájdalom, krónikus hasmenés, véres széklet, fogyás és fáradékonyság. A diagnózis felállítása általában több lépésből áll, beleértve a tünetek részletes kikérdezését, laborvizsgálatokat, szövettant, képalkotó eljárásokat és endoszkópos vizsgálatokat.3,4
Mi okozza az IBD-t?
A betegség kialakulásának okát, mai napig vitatják. Az IBD, beleértve a Crohn-betegséget és a colitis ulcerosa-t, multifaktoriális betegségek, amelyek genetikai hajlam, a bélbaktériumok egyensúlyának felborulása és környezeti tényezők kölcsönhatásában alakulhat ki. Ezek a tényezők befolyásolják az immunrendszer reakcióit, ami az emésztőrendszer nyálkahártyájának gyulladását idézi elő.5
További tudnivalók az IBD-ről:
https://goodwill.hu/egyre-tobben-kuzdenek-magyarorszagon-ibd-vel-akiknek-otode-gyermek/
Az IBS-ről általánosságban
Az irritábilis bél szindrómát (IBS) a tünetek általános jellege, illetve az időszakos megjelenés miatt nehéz azonosítani. Sokan nem is tudnak róla, hogy IBS-ben szenvednek. Kialakulásának pontos okát a mai napig nem ismerik. Az IBS tüneteinek megjelenése minden embernél egyedi, azonban hasmenés vagy székrekedés alapján csoportokra lehet bontani:
– IBS-D esetében a hasmenés dominál (a D rövidítés a latin diarrhea szóból származik, ami hasmenést jelent),
– IBS-C esetében székrekedés jellemző (a C rövidítés a latin constipatio szóból származik, ami székrekedést jelent),
– IBS-M során váltakozva hol a székrekedéses, hol a hasmenéses periódus dominál (az M rövidítés a mixed, vagyis kevert szóból származik).1
Mi történik a belekben IBS során?
Irritábilis bél szindróma során a külső és/vagy belső tényezők ezt a több pilléres védelmet felboríthatják. IBS-D esetében a bélhámsejtek közötti „tépőzárak” felszakadoznak, a nyálkás (mucinózos) réteg sérül és az eubiotikus állapot felborul, ami a kóros baktériumok elszaporodásához vezethet.
További tudnivalók az IBD-ről:
https://goodwill.hu/ibs-allapot-vagy-betegseg/
Mit lehet tenni IBS és/vagy IBD esetén?
Az IBS és az IBD kezelése nehézkes, sokszor csak tüneti jellegű. A sok beteg miatt fókuszban vannak terápiás, kezelési lehetőségek kidolgozás, mint például:
– IBS-D esetében legáltalánosabban székletfogót, puffadásgátlót, probiotikumokat, görcsoldót és bizonyos esetekben antibiotikumot is alkalmaznak.
– IBS-C esetében puffadásgátlót, hashajtót, pre- vagy probiotikumokat javasolnak.6
– IBD kezelése komplex és személyre szabott megközelítést igényel, amely magában foglalja a gyógyszeres kezelést, az életmódváltást és néha a sebészeti beavatkozást is.7
Összességében sajnos mindkét betegségről elmondható, hogy a tünetek miatt szenvedőknek romlik az életminősége. Vannak azonban ígéretes kezelések és életmódbeli tanácsok, amik sokat segíthetnek, enyhíthetnek a panaszokon. Illetve vannak olyan vitalitást támogató készítmények is, amik hozzájárulnak a jobb életminőség eléréhez.
A betegség diagnózisát és kezelését a tünetek alapján, valamint a megfelelő vizsgálatokat követően kizárólag szakorvos tudja felállítani. Amennyiben Önnél időszakosan vagy akár állandóan jelentkeznek a fenti tünetek, forduljon háziorvosához vagy keressen fel egy gasztroenterológus szakorvost!
Irodalomjegyzék:
Hanning N et al. Therap Adv Gastroenterol. 2021,24;14:1-31.
Lin Y et al. Front Pharmacol. 2022;13:908077.
Feuerstein JD et Cheifetz AS. Mayo Clin Proc. 2017;92(7):1088-1103.
Gajendran M et al. Dis Mon. 2019;65(12):100851.
Graham D.B. et Xavier R.J. Nature. 2020;578, 527–539.
Simrén M et Tack J. Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 2018;15(10):589-605.
Noor NM Nat Rev Gastroenterol Hepatol. 2023;20(12):761H