A szemszárazság a modern életmód miatt kialakuló probléma és a világon minden 11 emberből egy érintett. Viszont a tanulmányok azt is megfigyelték, hogy a nők és a férfiak közötti arány nem 50-50%. A nők nagyobb százalékban érintettek, mint a férfiak, amiben a ciklikusan változó hormonrendszerük nagy szerepet játszik. Hogyan befolyásolják a különböző hormonális változások a szemfelszínt?
A hormonális stabilitás a nőknél egy paradox kifejezés
A nőknél a hormonok egyensúlyban működnek egymással, viszont a termelődésük és a felhasználásuk sosem stabil állapot. A menstruációs ciklus, a várandóság és a változó kor is olyan életciklus, ahol a hormonok egymást kiegészítve, de folyamatosan változnak azért, hogy létrehozhassuk egy új életet.
A menstruációs ciklus alatt a hormon szintek folyamatosan változnak. Az ösztrogén szintjének növekedése minden ciklus kezdetén egy petesejt érését, majd a petefészekből tüszőrepedéssel történő távozását (ovulációt) váltja ki. Ezalatt a méh nyálkahártyája elkezd megvastagodni, majd az ovuláció után, a progeszteron hatására tovább vastagszik, hogy felkészüljön a megtermékenyített petesejtre. Ha nem történt megtermékenyülés akkor a méhnyálkahártya leválik és ezt nevezzük menstruációs vérzésnek.
Az említett hormonoknak viszont nem csak a női ciklusban van fontos szerepük. A szaruhártyánk működését is érintik, mivel azok a sejtek, valamint a könnytermelésért felelős szervek is rendelkeznek hormon felismerő receptorokkal. Ezért a ciklikus változásokkal a szemfelszínen is megfigyelhetők különbségek.
A menstruáció alatt megfigyelték, hogy változik a könnyfilm stabilitása annak függvényében, hogy a ciklus melyik fázisában vizsgáljuk. Az ösztrogénben magas fázis alatt romlik a könnyfilm felszakadási idő, amely fokozhatja a szemszárazság kialakulását. Az ovulációt követően viszont javul ez az érték, tehát az egészséges szervezetben helyre áll ez a ciklikus változás. Valamint az is érdekes, hogy bár mikorméterekről beszélünk, de a szaruhártya vastagságát is meghatározza a hormonális állapotunk.
A terhesség során is érdemes odafigyelni a szemünk egészségére
A gyermekvárás során felborul a hormonális egyensúly, hogy támogassunk az új élet megfelelő fejlődését. Megfigyelték, hogy a terhességi hormonváltozások hatására megvastagszik a szaruhártya pár mikron vastagsággal, majd a szülést követően visszaáll az alapállapotára. Érdekesség, hogy a szemészeti műtéteket (pl. Lézeres látásjavító műtét) ha lehetséges érdemes gyermekvállalás után elvégeztetni, mivel ez az átmeneti szaruhártya instabilitás átalakíthatja a műtét után gyógyult szemfelszín.
A harmadik trimeszterben a szemszárazság kialakulása is lehetséges a hormonális változások miatt, mivel romlik a könnyfilm stabilitása. A magas ösztrogén szint csökkenti a könny lipid fázis termelését ezért gyorsabban párolog el a könny. A terhesség tünetei, mint a rosszullétek enyhe dehidratáltságot is okozhatnak, ami a könnytermelés csökkenéséhez vezet. Az immunrendszer is érzékenyebbé válik ezért a gyulladásos folyamatok, mint a krónikus szemszárazság is felerősödhet.
A változókor is több aspektusból érinti a látásunkat
A változókor általában 45-60 éves kor között jelentkezik a nőknél, amelynek tünetei az ösztrögén és a progeszteron szint csökkenésének köszönhető.
A hormonális változás miatt csökken a szaruhártya vastagsága, valamint jelentősen megnövekszik a szemszárazság kialakulásának rizikója. A könnyszervek működését is érinti ez a változás, amelynek során a könny lipid (vagyis zsíros) fázisát termelő mirigyek megnagyobbodnak és a termelésük is megváltozik. A könny lipid fázisa gátolja az elpárolgást és védi a szemet a kiszáradástól, ha pedig ez a védőréteg sérül vagy megváltozik, hamar jelentkezhetnek a szemet érintő kellemetlen tünetek, mint a vörösség, viszketés, túlzott könnyezés stb.
A kor előre haladtával a testünk veszít a víz tartalmából, ami részben köthető az ösztrogén szint lecsökkenéséhez. A víz vesztés érinti a szemlencse víztartalmát is, ezért csökken a szemlencse rugalmassága. A lencse rugalmatlansága miatt nehezebben fókuszálunk közeli távolságba, így nehézkessé válik az olvasás, vagy a chatelés. Ezt a látás romlás nevezzük öregszeműségnek, viszont ez a folyamat nem csak a hormonháztartástól függ ezért hasonló mértékben érinti a férfiakat is.
A hormon egyensúly támogatása
A női hormonok megfelelő egyensúlyához szükséges a megfelelő életmód. A túlsúly és a túlzott állati eredetű ételek fogyasztása ösztrogén túlsúlyt okozhatnak, amely a többi hormon termelésére is hatással van. A túlsúly azért problémás, mert a zsírsejtek is termelnek ösztrogént, ha túl nagy a zsírtömeg akkor szintén felborulhat a hormonháztartás. Az állati eredetű ételekben a tömeges állattartással járó gyógyszer származékok felboríthatják a szervezeti egyensúlyát, ezért érdemes növényi tápanyagokkal kiegészíteni az étrendet.
A magas stressz kortizol termelést eredményez, ami miatt a progeszteron szint csökken le. Mivel a progeszteron és a kortizol előalakja azonos így stresszes helyzetekben az alapanyag elhasználódik a kortizol termelődésre, ami progeszteron hiányhoz vezet. Ezért próbáljuk kezelni a minket érő stresszt relaxációs gyakorlatokkal, vagy magnézium fogyasztásával.
A látásunkat érdemes ezekben az időszakokban megtámogatni, ha hajlamosak vagyunk a szemszárazságra vagy a munkánk miatt kék fény terhelés éri szemünket. Válasszunk műkönnyet, amely hidratálja a szemet, védi a kiszáradástól és regenerálja a szemfelszíni egyenletlenségeket. Az étkezésünkkel is támogathatjuk a szemünk egészségét. Magas antioxidáns tartalmú ételekkel és étrend-kiegészítők fogyasztásával növeljük a környezeti hatások elleni védelmet és csökkentjük a gyulladást okozó környezeti hatásokat. Az áfonya, a spenót, a maqui bogyó, az omega-3 tartalmú élelmiszerek, mind jótékony hatással vannak a szemfelszínre és a könnytermelésre.