A téli időjárás és a legyengült immunrendszer jelentősen hozzájárul a vírusos és bakteriális fertőzések terjedéséhez is. Ezeknek a fertőzéseknek az egyik gyakori és kellemetlen tünete lehet a hasmenés. A hideg hónapokban több időt töltünk zárt terekben, ahol a vírusok gyorsabban terjednek. A norovírus, calicivírus és rotavírus három gyakori kórokozó ebben az időszakban. Ezek a vírusok könnyen terjednek és komoly járványokat okozhatnak, ezért fontos tudni, hogyan védekezhetünk ellenük.
Mit kell tudni norovírusról?
A norovirus-fertőzést a Norovírus nemzetségbe tartozó vírusok okozzák, ami akut gyomor-bélrendszeri fertőzéssel jár. Tünetei közé tartozik a hasmenés, hányás, hasi görcsök és néha láz. A norovírus a világon mindenhol jelen van és rendkívül ellenálló a környezeti hatásokkal szemben. Számos fertőtlenítő szer hatástalan velük szemben. Nagyon fertőzőképes és könnyen terjed zárt terekben (például iskolákban, kórházakban vagy idősek otthonában). Az enyhe időjárás kedvez a vírusok terjedésének. Az ilyen időjárási körülmények elősegítik a vírusok, köztük a norovírus terjedését is.
Hogyan terjed a norovírus?
A norovírus főként fertőzött élelmiszerek vagy víz fogyasztásával, valamint fertőzött felületek érintésével terjed. A vírus rendkívül ellenálló és hosszú ideig életképes marad különböző környezetekben, ami megkönnyíti a fertőzés terjedését.
Lappangási idő
Az lappangási idő (inkubációs idő) a norovírusok esetében csupán néhány óra (14-48 óra), vagyis ennyi idő telik el a vírusokkal való megfertőződéstől az első tünetek megjelenéséig. A lappangási időben egyénenként lehetnek kisebb eltérések. A legtöbb embernél a megfertőződéstől számított néhány órán, másoknál néhány napon belül lépnek fel az első tünetek. A tünetek általában 1-3 napig tartanak. Mivel a norovírusok nagyon fertőzőképesek, ezért a megfertőzött személy már a lappangási idő alatt megfertőzhet más embereket.
Mi a calicivírus?
A calicivírus az őszi-téli hónapokban okozhat járványokat, amikor a gyermekek több időt töltenek beltéri helyeken. A calicivírus-fertőzés egy gyakori betegség, amely általában a gyomor és bélrendszer megbetegedéséhez kapcsolódik. Magyarországon évente több ezer calicivírus-fertőzéses esetet jelentenek, és bár a legtöbb eset enyhe, időben történő diagnózis és kezelés nélkül a fertőzés súlyos szövődményekhez vezethet.
A calicivírusok a Caliciviridae család vírusai közé tartoznak. A calicivírusoknak többféle típusa létezik. A fertőzés leggyakrabban cseppfertőzéssel vagy közvetlen érintkezéssel terjed, fertőzött személyek által vagy tárgyakkal való közvetlen érintkezéssel.
A calicivírusok általában a gyomor-bélrendszert érintő megbetegedést okoznak, amelyek émelygéssel, hányással, hasmenéssel és hasi fájdalommal járnak. A calicivírus lappangási ideje viszonlyag rövid (24-36 óra). A tünetei általában 1-3 nappal a fertőzés után jelentkeznek, és többnyire néhány nap alatt elmúlnak, de súlyosabb esetekben kórházi kezelésre is szükség lehet.
A calicivírusok a norvírushoz hasonlóan nagyon ellenállóak, és nehéz eltávolítani őket a felületekről és az élelmiszerekről. Az ilyen fertőzések megelőzésének legjobb módja a higiéniai intézkedések betartása, mint a gyakori és alapos kézmosás, különösen étkezések előtt és után, valamint az ételek és italok biztonságos tárolása és helyes feldolgozása.
Kiknél fordulhat elő a calicivírus okozta fertőzés?
A calicivírus okozta fertőzés bárkinél előfordulhat, aki a calicivírussal érintkezik vagy belélegzi a levegőben terjedő cseppeket. Azonban akik a leginkább fogékonyak a calicivírus -fertőzésekre, azok a gyermekek és idősek.
A calicivírus -fertőzés cseppfertőzéssel vagy közvetlen érintkezéssel terjed, és gyakran fordul elő olyan helyeken, ahol sok gyermek és idősebb tartózkodik hosszabb ideig együtt, például óvodákban, iskolákban, játszóházakban, idősek otthonában, kórházakban.
A calicivírus -fertőzés a legtöbbször enyhe tünetekkel jár, például émelygéssel, hányással, hasmenéssel és hasi fájdalommal, de súlyosabb esetekben kiszáradást, vérzést és más komoly szövődményeket is okozhat. Ezért fontos a calicivírust időben felismerni és kezelni.
Mi a rotavírus?
A rotavírus az egyik leggyakoribb okozója a gyermekek hasmenéses megbetegedéseinek világszerte.
A rotavírus egy igen fertőző vírus, amely gyakran okoz hasmenést és hányást csecsemőknél és kisgyermekeknél világszerte. A vírus széklet útján és a fertőzött személyekkel vagy tárgyakkal való érintkezés révén terjedhet tovább. A rotavírus okozhat a gyermekeknél hasmenést, hányást, hasi fájdalmat és lázat is. A rotavírus lappangási ideje általában 1-3 nap között van, míg a betegség lefolyása 3-7 napig tarthat. A tünetek, mint a hasmenés, hányás, hasi fájdalom és láz, általában 3-8 napig észlelhetők. A tünetek többsége magától megszűnik, súlyosabb esetekben viszont kiszáradáshoz vezethetnek, ezért kiemelten fontos a megfelelő folyadékpótlás.
Ma már a rotavírus ellen oltás is elérhető, amely segíthet megelőzni a fertőzést, a súlyosabb tüneteket és szövődményeket a gyermekeknél. Az oltás különösen fontos a közösségbe kerülő kisgyermekek számára.
Kiknél fordul elő a rotavírus okozta fertőzés?
A rotavírus fertőzés bármely életkorban előfordulhat, de leggyakrabban az 5 évesnél fiatalabb gyermekeket érinti. A fertőzés különösen súlyos lehet azoknál a csecsemőknél és gyermekeknél, akiknek még nem fejlődött ki teljes immunitás a vírus ellen. Az ilyen korú gyermekek különösen veszélyeztetettek a dehidratáció (kiszáradás) miatt, amely a hasmenés és hányás következtében keletkezik.
Kiszáradást is okozhatnak a hányós, hasmenéses vírusos megbetegedések?
A fertőzés miatt a szervezet könnyen kiszáradhat, ezért hasmenés, hányás esetén létfontosságú a folyadék visszapótlása. Hányás során érdemes kanalanként visszajuttatni a folyadékot a szervezetbe. Fontos, hogy ilyenkor ne csak a víz-, hanem a sópótlásra is megfelelő figyelmet fordítsunk. Hányás vagy hasmenés esetén arra is ügyelni kell, hogy sokszor kis mennyiségű folyadékot vigyünk be a szervezetbe, mert ellenkező esetben ismét jelentkezhetnek ezek a tünetek. Függetlenül attól, hogy mi okozza a dehidratációt, nagy segítséget nyújthatnak az orális rehidráló oldatok (ORS), ugyanis ezek megfelelő koncentrációban tartalmazzák a szervezet számára fontos ásványi anyagokat és cukrot.